Hjem Nyheter Piastri raskest i kvalifiseringen

Piastri raskest i kvalifiseringen

MELBOURNE, AUSTRALIA - MARCH 13: Oscar Piastri of Australia and McLaren looks on during previews ahead of the F1 Grand Prix of Australia at Albert Park Grand Prix Circuit on March 13, 2025 in Melbourne, Australia. (Photo by Andy Hone/LAT Images)

Det var mesterskapsleder Oscar Piastri som var raskest i helgens kvalifisering, og starter dermed morgendagens løp med et overtak på hans lagkamerat Lando Norris, som starter på fjerde. Max Verstappen var i første omgang raskest, men måtte se seg fornøyd med en andreplass på gridden.

Det tok ikke lange tiden før Q1 ble rødflagget etter Yuki Tsunoda dro skikkelig av i Villeneuve-svingene, traff barrieren og gikk rundt. Til tross for den voldsome ulykken, klarte japaneren å gå ut av bilen for egen maskin. Mot slutten av Q1 kom rødflagget ut nok en gang. Denne gangen for Franco Colapinto, som endte i dekkbarrieren ved utgangen av Tamburello. Argentineren klarte en femtendetid i kvalifiseringspasset og gikk videre til Q2 til tross for krasjen. Yuki Tsunoda, Oliver Bearman, Esteban Ocon, Nico Hülkenberg og Liam Lawson røk ut av Q1. Bearman gikk i utgangspunktet videre, men rakk akkurat ikke å krysse mållinjen før rødflagget kom ut.

Q2 startet uten Franco Colapinto på grunn av smellen hans i Q1. Dette kvalifiseringspasset gikk rolig for seg, men dramatikk ble det likevel. Hverken Charles Leclerc og Lewis Hamilton klarte å forbedre seg på sitt siste forsøk, og dermed røk begge Ferrari-førerne ut av Q2. I front overrasket Carlos Sainz med bestetid i kvalifiseringspasset. Franco Colapinto, Gabriel Bortoleto, Andrea Kimi Antonelli, Lewis Hamilton og Charles Leclerc røk ut av Q2.

Etter første forsøk i Q3 var det Max Verstappen som satte standarden med foreløpig bestetid. Men ved slutten av kvalifiseringen var det Oscar Piastri som var raskest selv om Verstappen klarte å forbedre seg. Verstappen starter ved siden av Piastri på første rad, mens George Russell og Lando Norris starter bak dem. Aston Martin hadde en imponerende kvalifisering, der Fernando Alonso og Lance Stroll klarte en femte- og en åttendetid.

Kvalifisering, Emilia Romagna Grand Prix:
Q3
1) Oscar Piastri McLaren 1:14,670
2) Max Verstappen Red Bull + 0,034
3) George Russell Mercedes + 0,137
4) Lando Norris McLaren + 0,292
5) Fernando Alonso Aston Martin + 0,761
6) Carlos Sainz Williams + 0,762
7) Alexander Albon Williams + 0,803
8) Lance Stroll Aston Martin + 0,911
9) Isack Hadjar Racing Bulls + 1,076
10) Pierre Gasly Alpine + 1,117
Q2
11) Charles Leclerc Ferrari
12) Lewis Hamilton Ferrari
13) Andrea Kimi Antonelli Mercedes
14) Gabriel Bortoleto Sauber
15) Franco Colapinto Alpine
Q1
16) Gabriel Bortoleto Sauber
17) Liam Lawson Racing Bulls
18) Nico Hülkenberg Sauber
19) Esteban Ocon Haas
20) Yuki Tsunoda Red Bull