Aston Martin ble det siste laget til å presentere sin offisielle dekor for 2026-sesongen i Formula 1. Avdukingen fant sted under et sesonglanseringsarrangement i Saudi-Arabia, og markerte avslutningen på årets livery-presentasjoner.
Den britiske produsenten viste frem en videreutviklet grønnfarge, nå med en matt satengfinish – for første gang i lagets F1-historie. Lakken ble presentert på en showbil, etter at den nye AMR26 tidligere hadde kjørt i Barcelona i bar karbonfiber-drakt.
Under testene i Barcelona forrige måned stilte Aston Martin opp i en nesten helt sort bil, uten offisiell lakk. Ifølge teamsjef Adrian Newey var forklaringen enkel:
– Delvis, for å være ærlig, fordi vi ikke rakk å lakkere bilen, uttalte han.
Den forsinkede debuten gjorde at laget mistet verdifull kjøretid. AMR26 dukket først opp sent på dag fire av fem, og gikk dermed glipp av over én dags maksimalt testprogram.

Viktig uke i Bahrain
Avdukingen kommer rett før en avgjørende testperiode i Bahrain, hvor Aston Martin håper å ta igjen det tapte. Med en forsinket start på 2026-forberedelsene er kommende tester helt sentrale for å forstå bilens potensial.
Lakeringen setter dermed det siste visuelle punktumet på en uke som kan bli avgjørende for lagets videre sesongutvikling.
AMR26 er den første bilen utviklet under Neweys ledelse, og markerer samtidig starten på Aston Martins nye æra som fabrikkteam i samarbeid med Honda.
Dette gir laget full kontroll over både chassis og motor – en forutsetning for å kunne kjempe i toppen på lang sikt.

Strolls langsiktige visjon
Til tross for massive investeringer har laget ennå ikke tatt sin første seier. Likevel er eier Lawrence Stroll tydelig på at fundamentet nå er på plass.
– Formel 1 krever mot, og belønner dem som er villige til å bygge noe ekstraordinært og holde fast ved sine ambisjoner, sa Stroll under lanseringen.
Investeringene har blant annet ført til toppmoderne fasiliteter i Silverstone, inkludert ny fabrikk og vindtunnel. Lagets førerprofil, Fernando Alonso, understreket hvor viktig 2026-sesongen er for Aston Martins fremtid.
– Dette er et veldig viktig øyeblikk for laget. Det er første gang vi er et fabrikkteam. Alle brikkene faller på plass, sa Alonso.
Han pekte særlig på infrastrukturen og partnerskapet med Honda:
– Vi har ferdig fabrikk, vindtunnel, Honda og nye regler. Alt kombineres i en ekstremt viktig sesong. Jeg føler dette er begynnelsen på noe stort for de kommende årene. Jeg er veldig stolt og spent på å være en del av prosjektet.
Tekniske problemer forsinket avsløringen
Selve avdukingen ble imidlertid ikke helt problemfri. En teknisk svikt i direktesendingen førte til at fansen måtte vente før lakken endelig ble vist.
Da bildene først kom, var likevel mottakelsen positiv – med en moderne og stilren tolkning av Aston Martins klassiske grønntone.

