Hjem Nyheter Leclerc raskest på dag to

Leclerc raskest på dag to

Dag to av Formel 1-testingen i Bahrain ga oss det mest komplette bildet så langt av 2026-feltet. Og denne gangen var det Charles Leclerc som satte standarden.

Ferrari-føreren avsluttet dagen øverst på tidlisten med 1.34,273 – en tid satt allerede på morgenen, og som ingen klarte å true senere på dagen. Bak ham fulgte Lando Norris, et halvt sekund bak, før Oliver Bearman imponerte med tredjeplass for Haas.

Leclercs rundetid kom på den mykeste C3-blandingen. Det gjorde for øvrig nesten alle – bortsett fra Norris, som kjørte store deler av programmet på C2-dekk. Likevel var McLaren-føreren dagens mest produktive mann: 149 runder. Det var 10 flere enn Leclerc, som selv stoppet på solide 139.

Bearman noterte seg for 130 runder og viste at Haas ikke bare jager kilometer – men også tempo. Totalt fullførte sju team over 100 runder i løpet av torsdagen. I en tidlig fase av en ny motoræra er det kanskje det viktigste tallet av alle.

Mistet timingen
Ironisk nok forsvant mye av dagens mest interessante data fra lengere stint da tidtakingen gikk ned, noe som varte helt inn i siste time. Både Leclerc og Norris fullførte rundt 30 runder hver i denne perioden – uten at offentlig tilgjengelige snittider ble registrert.

Dermed sitter vi igjen med sterke indikasjoner, men færre harde tall enn ønskelig.

Mercedes: Delvis opptur – og ny nedtur
For Mercedes ble det en todelt dag. George Russell leverte 54 runder og dagens fjerde raskeste tid – et steg frem etter en treg start. Men for Kimi Antonelli ble det nærmest en marerittdag. Etter 30 runder på dag én fikk han bare kjørt tre installasjonsrunder – uten å sette tid. Ikke ideelt når utviklingsløpet allerede er i full gang.

Problemer for Aston Martin?
Hos Red Bull var det Isack Hadjar som hadde ansvaret. Han startet dagen med kun én installasjonsrunde, men endte på 87 totalt – og femte beste tid. Audi-duoen Gabriel Bortoleto og Nico Hülkenberg viste solid progresjon, mens Williams og Racing Bulls også passerte 100 runder samlet.

Den kanskje mest oppsiktsvekkende uttalelsen kom fra Aston Martin-leiren. Lance Stroll mente laget kan være så mye som 4,5 sekunder bak de beste. Torsdagens tall støttet i stor grad den vurderingen. Fernando Alonso endte nesten fire sekunder bak Leclerc, til tross for 98 runder – lagets høyeste kjørelengde så langt i testen. Et sent forsøk på forbedring ble ødelagt av en kraftig låsning i sving 10.

Fem røde flagg – og Cadillac-drama
Dagen ble avbrutt av fem røde flagg. To var planlagte FIA-prosedyrer, men resten skyldtes tekniske problemer:
Sergio Perez stoppet i sving 10.
Valtteri Bottas mistet et speil.
Pierre Gasly fikk Alpine stoppet på vei inn mot første sving.
Gasly kom aldri ut igjen, og Alpine stoppet på 97 runder – like under 100-grensen.
Perez endte sist, mens Bottas slo tilbake sent på dagen med åttende beste tid.

Status etter dag to
To dager inn i Bahrain-testen tegner det seg noen klare trekk:
Ferrari har bra fart – og fikk lagt ned mange runder.
McLaren matcher på volum og virker stabile.
Haas overrasker positivt.
Mercedes sliter med kontinuitet.
Aston Martin ser ut til å ha et betydelig etterslep.

Likevel er det nok en gang på sin plass å minne om at testing er testing. Dekkvalg, drivstoffnivåer og skjulte programmer spiller inn. Men om dag én handlet om Red Bulls potensielle overtak i energibruk, handlet dag to om Ferraris tempo.

Foreløpig ser det ut som 2026-sesongen kan bli langt mer uforutsigbar enn mange trodde.