Max Verstappen slo tilbake når det gjaldt som mest, og sikret pole position til sesongfinalen i Abu Dhabi. Men Lando Norris gjorde kanskje det aller viktigste: han slo teamkamerat og tittelrival Oscar Piastri, og starter dermed i perfekt posisjon for å sikre sitt første verdensmesterskap.
Verstappen fikk både ekstra sett med soft-dekk å bruke i Q3 og en nyttig tow fra Yuki Tsunoda ned mot sving 9. Det ga ham en tid som allerede var god nok til pole – før han forbedret seg ytterligere til 1:22.207 og satte McLaren-duoen tydelig på plass.
Bak ham avgjorde McLaren-oppgjøret seg på marginer: Norris slo Piastri med 0,029 sekunder, og begge var rundt to tideler bak Red Bull-stjernen. For Norris betyr det at et podium søndag – i hvilket som helst rekkefølge – vil være nok til å bli verdensmester.
George Russell var den eneste som tidvis truet trioen foran, men en stygg sladd i sving 14 og en feil i siste sektor ødela hans beste sjanse. Han starter likevel fra fjerde posisjon, foran Charles Leclerc, som selv sa han var «overrasket» over å komme seg til Q3 med en Ferrari som stadig sliter.
Fernando Alonso fortsatte sin kvalik-dominans internt og ble nummer seks, akkurat foran Saubers Gabriel Bortoleto og Esteban Ocon i en oppløftende Haas. Isack Hadjar tok den siste registrerte tiden i Q3, mens Tsunoda måtte nøye seg med tiende — etter å ha ofret sin første runde for å gi Verstappen slipstream, og deretter krysset banegrensen i sitt siste forsøk.
Utenfor topp ti ble det spesielt tungt for Lewis Hamilton. En tredje Q1-exit på rad gjør den første Ferrari-sesongen hans enda mer brutal. En liten feil i sving 12 kostet avansement, og briten beklaget igjen over radioen: «Hver gang, jeg er så lei meg.»
Carlos Sainz og Ollie Bearman fikk heller ikke plass i Q3, og marginene var vanvittig små — kun én hundredel skilte dem fra videre avansement.
Når de fem røde lysene slukkes søndag ettermiddag kan fortsatt tre førere vinne tittelen. Verstappen har pole.
Norris har overtaket, mens Piastri venter på sjansen til å rappe alt.
